Ticari Araç Vergileri Hesaplama

Ticari Araç Vergileri Hesaplama

Ticari Araç Nedir?

Ticari araç, yük, yolcu taşıma, sevkiyat yapma, şehirlerarası ve uluslararası yapılan taşımacılıkta kullanılan kamyonet, otobüs, minibüs gibi çeşitli araç kategorisine girmektedir. Bu araç tipleri aynı zamanda motorlu araba kategorisine de girmektedir. Ticari araba çeşitleri binek arabalarından farklıdır. Binek arabaları kişiye özel araba türüne girmektedir. Ticari arabalar ise herkesin toplu bir şekilde kullandığı ve ülkeler arası gidiş geliş yapan araba çeşitleridir. Bu tür arabaların vergileri motorlu taşıtlar vergisi üzerinden hesaplanarak alınır.

Ticari Araçlarda Bulunması Gereken Src Belgesi

Ticari araç kullanan bütün şoförlerde bulunması zorunlu bir belgedir SRC belgesi. Bu belge yük taşımacılığı yapan, kamyonet, minibüs, otobüs kullanan herkesin alması gereken bir belgedir.

Motorlu Araç Vergisi Ne Zaman Ve Neye Göre Hesaplanır?

Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) Ocak ve Temmuz ayında olmak üzere yılda iki kere ödenen bir vergi türüdür. Aracın yaşı, cinsi, aracın koltuk sayısı, silindir hacmi gibi durumlarına bakılarak hesaplama yapılır. Hesaplama yapıldıktan sonra aracın ruhsatı ile ödeme sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca aracın her yıl sonunda Gelir İdaresinin açıkladığı vergi miktarını da kapsayacaktır. 2018 yılından önce Motorlu Taşıtlar Vergisi oranları “yeninden değerlendirme”düzenlemeye göre yapılmaktaydı. Fakat bu oran 2018 yılı ve 2018 yılından önce alınmış araçların 1300 cc altında olanlara , 1300 cc üzerinde olanlara ise %25 oranında MTV zammı yapılmıştır. 2018 yılı ve sonrasın da alınan araçlarda ise motor hacmi ve taşıtın vergisiz yani ilk satış bedeline göre 2017 yılı MTV oranına bakılarak ila %50 arasında bir zam uygulanmıştır.

2019 yılında ise yeniden değerlendirme oranı %23,73 olarak açıklanmış ancak MTV hesaplamasında kullanılacak olan yeniden değerleme oranı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile, 9 olarak yenilenmiştir. Ayrıca Meclis Genel Kurulu’nda çıkan yeni yasa ile beraber ticari araç vergisi yani motorlu taşıt vergi olarak kanunun da taşıt teslim, özel tüketim vergi hariç KDV aracın ticari değeri belirlenmektedir. Ticari araba, otomobil, minibüs veya arazi araçlarında uygulanan vergi miktarları farklı olmakta ve aracın vergi değerine göre de taşıt vergisi eklenmektedir. Yani her ticari aracın vergi oranları faklı olarak hesaplanmaktadır.


1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Puan vermek ister misiniz?)
Loading...

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir